करौडोको बजेट आउदा पनि भलुवा सिमसारको काम अलपत्रमा । थारु पाेर्टल

Spread the love
असार।१८।कानेपोखरी
दिपेश रोक्का 
Open photo
 मोरङको कानेपोखरी – ७ मा रहेको भलुवा सिमसारको काम अलपत्रमा परेको छ। सिमसारको निर्माण काम सुरु भए पनि अहिलेसम्म पनि निर्माण कार्य सम्पन्न्न हुनसकेकाे  छैन ।
भलुवा सिमसार लाई पुर्बकै नमुना पर्यटकीय क्षेत्र बनाउन निर्माण कार्य सुरु भएको थियो। कानेपोखरी गाउँपालिकाको पुर्व   अध्यक्ष तारा बहादुर काफ्ले हुदा नै भलुवा सिमसारको शिलान्यास आफै गरेका थिए । भलुवा सिमसार निर्माणको लागि ३ करोड ६५ लाख ९८ हजार ८७० रुपैयामा ´ स्काई सएस मुटुयल जेबिले ´ ठेक्का लिएको थियो ।
अहिलेसम्मान आधा काम मात्रा सम्पन्न भएको छ । ठेकेदार कम्पनी ले दुई बर्ष भित्र काम सम्पन्न हुने गरि काम सुरु गर्न लागेको वडा नं.७ का वडा अध्यक्ष मोहन प्रसाद अधिकारीले बताएका थिए । करिब दुई बर्ष बितिसक्न लाग्दा पनि भलुवा सिमसारको काम आधा पनि सम्पन्न भएको छैन ।
पुर्व मन्त्री भानुभक्त ढकालले `भलुवा सिमसार ´लाई पर्यटकिय क्षेत्रको रुपमा बिकास गर्न ५ करोड बजेट बिनियोजन गरेका थिए । मन्त्रालय बाट ७० प्रतिशत र गाउँपालिकाले ३० प्रतिशत व्यवहोर्ने गरि रकम बिनियोजन गरिएको थियो । पुर्ब पश्चिम राजमार्ग कानेपोखरी चोक देखि करिब तीन किलोमीटर दक्षिणमा रहेको सिमसार तथा जलाधार क्षेत्रमा सिमसार रहेको छ । ग्रामीण सुधार सामुदायिक वन उपभोक्ता समूह को क्षेत्र भित्र रहेको तल्लो भाग मा मात्र करिब १४ हेक्टर जमिनमा सिमसार फैलिएको छ ।
वन्यजन्तुको लागि सानो चिडियाखाना , ट्रि हाउस , वनभोज खाने कटेज , स्वागत गेट , कल्भट , विश्रामलय , पाले बस्ने ठाउँ शौचालय , पोखरी विस्तार तथा सफा गर्ने , पोखरी को विचमा मा पुलको निर्माण , सभा हल सहित को पाहुना वस्ने घर जस्ता  संरचना निर्माण हुने भनिएको थियो । अहिले सम्म भनिएका आधा काम मात्रा सम्पन्न भएको छ ।  तत्कालीन वन समितीका अध्यक्ष हरि पौडेलले भलुवा सिमसार क्षेत्रलाई वनको भावी कार्ययोजनामा समेटि १० बर्षमा पुर्वकै प्रमुख पर्यटकीय स्थल बनाउने घोषणा गरेका थिए । उति खेर बजेट अभा को कारण काम हुन सकेको थिएन । यश सिमसार संरक्षण र सम्वधर्नको लागी लाखौ बजेट निकासा भएपनी यस्को उन्न्ती र सोचेअनुरुप नभएको स्थानीय को भनाइ रहेको छ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *